Guatemala jadeiit

Guatemala on tänapäeval peamine riik, kus kaevandatakse kõrgeima A-kvaliteediga jadeiiti. Sealses mägises maastikus leidub jadeiiti väga erinevas tonaalsuses ja kvaliteedis. Peamised tehased asuvad Antiguas, kust saab parima kvaliteedi ja vastavalt ka kõrgeima hinnaga toorainet.
Iidses Mayade kultuuris oli jadeiidil tohutu tähendus, see oli isegi väärtuslikum kullast. Jadeiidist käsitöö ja kunstiesemed liikusid iidseid kaubateid pidi läbi terve Ameerika. Jadiit oli seal mail ülitugev kättesaadav materjal, millest valmistati relvi ja töövahendeid kuni metalli leiutamiseni. Mayade valitsejad maeti tihti koos jadeiidist väärisesemete ja relvadega. Vanadest hauakambritest on leitud enam kui 7000 jadeiidist eseme. Samuti oli uskumus, et kui valitseja maeti jadeiidist kuulike suus, siis see aitas hingel jõuda järgmisesse ellu. Jadeiit on Guatemalas ka tänapäeval hinnatud vääriskivi tervendajate ja šamaanide hulgas, kes kasutavad iidseid mayade tehnikaid, et tervendada inimesi seljavaludest, migreenist ja stressist.

Jadeiiti loetakse jumalikuks kiviks paljudes kultuurides. Tänapäeval liigub palju Guatemala jadeiidist Aasiasse, kus eriti Hiinas on nõudlus haruldase jadeiidi ja sugulaskivi nefriidi järele suur. Aastatuhandeid on hinnatud jadeiidi tervendavaid omadusi ning võimet luua tasakaalu ning sisemist rahu.

Guatemala jadeiiti leidub väga erinevates värvitoonides. Sealhulgas väga hinnaline lavendel või lilla ning sinine. Lillakas toon tuleb kivimi mangaani sisalduses ning selliste kivide hind on 2-3 korda kõrgem tavalisest rohelisest jadeiidist. Veelgi haruldasem on vikerkaare jadeiit, milles erinevad värvitoonid joonistuvad välja samas kivis. Must jadeiit on samuti hinnatud jadeiidi spetsialistide hulgas, kuid enim levinud on rohelised kivid alustades mündirohelisest kuni sügavate tumeroheliste toonideni.